Czytajmy dzieciom

najdziwniejsze.malaria.org.pl

Wszyscy młodzi rodzice zadali sobie prawdopodobnie wielokrotnie pytanie o formy rozrywki dla dzieci, które będą najbardziej korzystne dla ich rozwoju. W wielu środowiskach dominuje pogląd, że jednym z najbardziej skutecznych sposobów na rozbudzenie w dziecku licznych umiejętności i zdolności jest czytanie.

Najpierw, rzecz jasna, czytają na głos rodzice, aby potem dziecko przejęło zainteresowanie opowieścią, wierszem czy też inną formą pisemnego wyrazu. Czytanie dziecku sprawia, że nasze maleństwo zaczyna rozpoznawać konkretne słowa i uczy się ich znaczenia. Maluch próbuje też stworzyć w swojej wyobraźni obraz tego, co zostało opisane w tekście. Można mu w tym pomagać wyraźną, różnorodną intonacją głosu. Jest to świetne ćwiczenie wyobraźni, które może zarówno przygotować malca do snu, jak i zainicjować świetną zabawę w odtwarzanie scenek z książki.

W późniejszych latach życia pociechy, dbajmy szczególnie o to, aby wzbudzić w nim zainteresowanie literackimi podróżami. Czytanie wzbogaca zasób słownictwa, poszerza wiedzę o świecie i w pewnym sensie daje możliwość przenoszenia się do innego świata.