Pierwsze godziny życia dziecka

www.rssspolem.com.pl

Każda kobieta będąca w ciąży zastanawia się jak to będzie, gdy jej dziecko pojawi się już na świecie. Padają pytania: „Czy sobie poradzę?”, „Czy będę potrafiła się nim zająć?” itp. Są to zupełnie normalne wątpliwości, choć zazwyczaj wystarczy kilka dni i wszystko staje się naturalne. Bezpośredni czas po urodzeniu dziecka spędza się najczęściej w szpitalu. Konieczna jest rekonwalescencja, zwłaszcza jeśli miał miejsce poród bez znieczulenia oraz wykonanie odpowiednich badań kontrolnych. Tam też personel medyczny pomaga młodej mamie w zrozumieniu i poznaniu swojego malucha. Wtedy przede wszystkim należy pamiętać, że płacz dziecka nie musi być oznaką problemu.

Noworodki dają w ten sposób o sobie znać. Dobrze jest, gdy zaraz po porodzie dziecko może być tulone przez rodziców. Najczęściej robi to mama. Można wtedy okryć dziecko koszulką, którą nosił tata, aby zaznajomić je z zapachem obojga rodziców. W tym czasie na rączkę noworodka musi zostać założona papierowa opaska z jego danymi. Wtedy także dobrze jest spróbować pierwszego karmienia, gdyż dziecko ma mocny odruch ssania. W tym powinna pomóc kobiecie pielęgniarka położna.

Oczywiście w sytuacjach bardziej skomplikowanych porodów dziecko może zostać na chwilę zabrane matce, ale jak tylko sprawa się unormuje szybko do niej wraca.