Płacz sposobem komunikacji

Gdy malutkie dziecko przychodzi na świat musi skonfrontować się z zupełnie nieznaną sobie rzeczywistością. Nie zna ani zasad nią rządzących, ani języka komunikacji dla niej właściwego.

W pierwszych dniach, tygodniach i miesiącach swojej obecności na świecie maluch w fascynujący sposób uczy się świata. Stara się także z nim komunikować. Pierwszym czytelnym dla rodziców znakiem komunikacji dziecka jest jego płacz. Dziecko w formie mniej lub bardziej głośnego lamentu próbuje przekazać rodzicom jakiś komunikat. Zadaniem dorosłych jest go rozszyfrować. W początkowej fazie życia noworodek najczęściej zawiadamia w ten sposób, że potrzebuje przytulenia, przebrania lub karmienia. Płacz może być jednak również objawem niektórych dolegliwości i stanów chorobowych, dlatego tak ważne jest, aby rodzice w porę zaczęli trafnie interpretować znaczenie komunikatów swojej pociechy.

W następnych latach życia dziecko pomaga sobie gestem, by wreszcie posiąść umiejętność mowy i porozumiewać się werbalnie ze swoim otoczeniem.